הדירה

5A8A0390.jpg

בקומה השלישית, בדירת המגורים של משפחת שויער, מתקיימת הדירה, תוכנית הרזידנסי של בית ליבלינג, אשר מהדהדת את השימוש המקורי בבניין כבית מגורים ומזמינה יוצרים מתחומים שונים להתארח באופן זמני בדירה טיפוסית לסגנון הבינלאומי וליצור בהשראתה. הדירה מעניקה לאורחים הזדמנות ייחודית לחוות וללמוד על הערכים והתרבות שמתוכם נוצרה, כאשר עצם השהות מהווה חלק מפעולת שימור ובסיס לחשיבה מחדש על החיים בעיר. משתתפי התוכנית יוזמנו לחקור התגוררות, חיי יומיום בעיר, זיכרון ושימור עירוני בעבר, בהווה ובעתיד. תוכנית הרזידנסי מייחסת חשיבות ליצירה המבוססת על היחסים הנרקמים מתוך המקום עם סביבתו כפלטפורמה ליצירת דיאלוג.

 אוצרת התכנית: אדר' סברינה צגלה

עכשיו בדירה

ענת ליטוין וסלי קריסטל בפרויקט עירוח

17/9/2020–26/6/2021

הכירו את האורחות הראשונות שלנו בתוכנית הרזידנסי הדירה בבית ליבלינג: ענת ליטוין וסלי קריסטל. השתיים ישהו בדירה מה-1 ספטמבר עד דצמבר 2020. ענת היא אמנית וחוקרת, העוסקת למעלה מעשור במחקר ויצירת תוכניות רזידנסי כמדיום אמנותי-חברתי ומייסדת פרויקט הוםבייס ופלטפורמת עירוח. היא דוקטורנטית בטכניון במסלול תכנון ערים ואזורים, ומלגאית בתוכנית אריאן דה רוטשילד לתלמידות דוקטורט. סלי היא אמנית רב תחומית, השואבת השראה ממסורות של מלאכה וידע מקומי, תנועה גוף ופרפורמנס, ופועלת במתח שבין נוכחות והעדר. 

האמניות ענת ליטוין וסלי קריסטל ייצרו בדירה נדבך נוסף בפרויקט עירוח, העוסק בפרקטיקות ביקורתיות של אירוח אמנותי בעיר ובניסיון להגדיר מחדש את תפקיד האמן והאמנות ביצירת עירוניות אחרת. פלטפורמת עירוח הוא חלק ממחקר הדוקטורט של ליטוין במחלקה לתכנון עירוני בטכניון בהנחייתה של פרופ' רחל קלוש. 

 

חללי הדירה מכילים שני רבדים: ההיסטורי - דירת המגורים של משפחת שויער משנת 1936, והעכשווי - דירת רזידנסי במרכז תרבות ציבורי, שדרכם יבחנו השתיים את היחסים בין המרחב הפרטי למרחב הציבורי ובין הבית לעיר. הן יתחקו אחר הפוטנציאל הגלום באקט האירוח וההתארחות במרחב לאור המציאות העירונית המשתנה, כאשר הבית מסתמן כמרחב ציבורי ומחאתי חדש.

השהות בדירה מהווה חלק מהותי מתהליך מתמשך של חקירה, למידה ויצירה פרפורמטיבית. התהליך יהיה חשוף לקהל (באי הבניין ובאינטרנט), ויתקיים כחלק מסדרת מפגשים, אירועים ודיונים עם אמנים, אנשי מקצוע ומובילי תרבות אודות נושאים הנוגעים למדיניות תרבותית ואזרחות עירונית. בסוף חודש מאי יושלם התהליך ויוצג כמיצב בדירה.

IMG_6390.JPG